חוסר ברזל ובריאות הלב

אי-ספיקת לב כרונית

מדוע אתם בסיכון?
אי-ספיקת לב פירושה שהלב נחלש או ניזוק ואינו יכול עוד לשאוב את כל הדם הנדרש לתפקוד התקין של הגוף

כ- 50% מהחולים באי-ספיקת לב סובלים מחוסר ברזל עם או בלי אנמיה

חוסר ברזל באי-ספיקת לב כרונית

במקרים של אי-ספיקת לב כרונית, הלב אינו מצליח לשאוב בצורה מספקת את הדם שהאיברים והרקמות צריכים.
הלב עלול להיפגע או להיחלש ממצבים שונים כגון: מחלת עורקים כליליים, לחץ דם גבוה, מומים במסתם הלב, או גורמים אחרים כמו: שתייה מרובה של אלכוהול, זיהום ויראלי ומחלת לב איסכמית.
ישנם כ-6.5 מיליון אנשים עם אי-ספיקת לב כרונית באירופה, וכ-5 מיליון בארצות הברית. הסיכון לאי-ספיקת לב עולה עם הגיל, וגובר במיוחד מעל גיל 75.

ברזל חיוני להמוגלובין הנמצא בתאי הדם האדומים ומוביל חמצן לאיברים. אנמיה של חוסר ברזל
מתפתחת כאשר הגוף כבר אינו יכול לייצר מספיק כדוריות דם אדומות.

ישנן סיבות רבות לחוסר ברזל במצב של אי-ספיקת לב כרונית

01

ספיגה מופחתת של ברזל מהמזון למחזור הדם בגלל מחלת מעיים דלקתית

02

צריכה לא מספקת של ברזל בתזונה

03

אינטראקציות בין תרופות עלולות להפחית את כמות הברזל שנספגת

04

תרופות עלולות לגרום לדימום פנימי ובכך גם לאיבוד ברזל יותר מהרגיל

חוסר בברזל יכול להשפיע על איכות החיים ואפילו על הפרוגנוזה, לכן חשוב לדבר עם הרופא.ה על כל חשש שיש לכם, או אם אתם חושבים שיש לכם סימנים של מחסור בברזל. בדיקת דם תגלה מצבי חסר בברזל ואנמיה.

סימני אזהרה לחוסר ברזל באי-ספיקת לב כרונית

ישנם הרבה סימנים אפשריים לחוסר ברזל, וחלקם דומים לסימפטומים של אי-ספיקת לב, למשל: ירידה בתפקוד הגופני, פגיעה וירידה באיכות החיים.

אי-ספיקת לב כרונית עלולה לגרום לתשישות ולקוצר נשימה בקלות רבה יותר מאשר בעבר. תסמינים אלה עשויים לנבוע בחלקם מחוסר בברזל.
תשישות, קוצר נשימה ודופק מואץ הם סימפטומים של אי-ספיקת לב כרונית ושל חוסר ברזל. לכן חשוב לדון עם הרופא.ה בכל הסימפטומים שלכם כדי לברר מה הסיבה לתסמינים ומהי הדרך הטובה ביותר לטפל בהם.

תסמינים אחרים שכדאי לשים לב אליהם כוללים:

השתמשו בבוחן הסימפטומים שלנו כדי להבין מה כולל כל אחד מהתסמינים הללו.

התייעצות עם הרופא.ה

אם יש לכם אי-ספיקת לב כרונית סביר להניח שתקיימו פגישות מעקב עם הרופא.ה שלכם על מנת לבדוק כיצד אתם מסתדרים עם התרופות לבעיית הלב. בפגישות אלו תוכלו לדון בתופעות אחרות שאתם חווים. כדי לעזור לכם לזכור את כל מה שרציתם לשאול, כדאי לרשום מראש את השאלות וההערות. כך תספקו את כל המידע שהרופא.ה עשוי.ה להזדקק לו.
ניתן לבדוק את רמות הברזל שלכם על ידי בדיקת דם - עקבו אחר הקישור למידע נוסף על בדיקות הדם ועל משמעות התוצאות שלהן.

שאלות לדוגמה

ייתכן שהרופא.ה שלך ירצה לדעת

אפשרויות טיפול בחוסר ברזל

לאחר שהרופא.ה בדק.ה את רמות הברזל שלך הוא יכול להחליט מהו הטיפול המתאים ביותר עבורך. הטיפול יינתן בהתאם לכמות הברזל החסרה בגופך.

איך בודקים אם יש חוסר ברזל עם או בלי אנמיה?

אנמיה מתרחשת כאשר אין מספיק תאי דם אדומים בדם או יש רמות המוגלובין נמוכות.
המוגלובין נושא חמצן בדם מהריאות לשאר חלקי הגוף. הרופא.ה שלך יכול לבדוק אם את.ה אנמי.ת על ידי ביצוע ספירת דם מלאה (CBC).
אם יתברר שיש לך חוסר בברזל עם או בלי אנמיה, הרופא.ה יוכל להמליץ על אפשרות הטיפול הטובה ביותר עבורך. זה יכול להיות שינוי פשוט בתזונה על ידי הוספת מזונות עשירים יותר בברזל, תוספי ברזל ללא מרשם או מרשם של ברזל דרך הפה או תוך-ורידי.

דרכי הטיפול

ישנן מספר דרכים לטפל בחוסר ברזל, תלוי מה גרם לחוסר בברזל ועד כמה רמות הברזל שלך נמוכות. הרופא.ה שלך יעריך את אפשרויות הטיפול בהתחשב בכל התרופות שאת.ה כבר משתמש.ת בהן, לפני שיבחר מהן הטובות ביותר עבורך.

אחת האפשרויות היא להגדיל את כמות הברזל בתזונה על ידי הכללת מזון עשיר בברזל כמו: בשר אדום, כבד, דגני בוקר מועשרים בברזל וירקות עליים. אך לפעמים השינוי בדיאטה אינו מספיק כדי להעלות את רמות הברזל או אינו מספיק מהיר.

אפשרויות אחרות הן:

תוספי ברזל לנטילה דרך הפה - זמינים ללא מרשם בבתי המרקחת או במרשם רופא

עירוי ברזל תוך-ורידי

טבליות הברזל דרך הפה נמצאות בשימוש נרחב אך יתכן והן קשורות לתופעות לוואי כגון עצירות, בחילות וצרבת. קיימים תכשירי ברזל קלים יותר לעיכול!

הבחירה בין תוסף בבליעה או טיפול בברזל תוך-ורידי תלויה במצבך. הרופא יכול להציע טיפול בעירוי תוך-ורידי אם תוספי הברזל דרך הפה לא היו מספיק יעילים, אם לא ניתן להשתמש בהם מסיבות שונות או אם יש צורך בהעברת כמות רבה של ברזל במהירות.