חוסר ברזל ובריאות האישה

1 מתוך 3 נשים סובלת מדימום וסתי כבד בשלב כלשהו בחייהן*

כאישה, ישנן תקופות שבהן את נמצאת בסיכון גבוה יותר לחוסר ברזל (בזמן הווסת) או שאת זקוקה ליותר ברזל, כמו במהלך היריון ולאחר הלידה. לכן לא משנה באיזו תקופה את נמצאת בחיים, ברזל תמיד יהיה חשוב לך ולבריאותך

אם כמות הברזל בתזונה לא מספיקה כדי לאזן את כמות הברזל שאבדה בזמן המחזור, את עלולה לסבול מחוסר ברזל.

חוסר ברזל ותקופת המחזור החודשי

קבלת המחזור מהווה שלב חשוב מאוד בחייה של הנערה המתבגרת. מלבד הדאגה החודשית של נשיאת תחבושות/טמפונים, כאבי בטן ואי-נוחות, הווסת החודשית מעמיסה למדי על גופך ועל מאגרי הברזל שלו.

חוסר בברזל פירושו שאין לך מספיק ברזל כדי לענות על צורכי גופך. מצב זה עלול להוביל לאנמיה של חוסר ברזל, מצב שבו גופך כבר אינו מסוגל לייצר את כמות תאי הדם האדומים הבריאים שאת צריכה. חוסר בברזל עם או בלי אנמיה יכול לגרום לתשישות, לקשיים בריכוז ולרגישות יתר לזיהומים. את עלולה להבחין גם בתסמינים חיצוניים נוספים כמו למשל נשירת שיער, ציפורניים שבירות וחיוורון, גם אם אינך סובלת מדימום וסתי כבד, ייתכן שתתקשי להחזיר את הברזל שאבד לך במהלך המחזור.

חוסר ברזל שכיח בקרב נשים ויכול להשפיע על הבריאות הכללית שלך.

- 1 מתוך 3 נשים סובלת מדימום וסתי כבד בשלב כלשהו בחיים
- בזמן המחזור נשים צריכות לקבל דרך המזון עד פי 2 יותר ברזל מאשר גברים

סימנים לחוסר ברזל

עייפות עשויה להיתפס כחלק בלתי נמנע מהמחזור, אך אם תחושת העייפות שאת חווה קיצונית, ובאופן כללי אינך מרגישה טוב יותר בין המחזורים, יכול להיות שהתחושה הזאת נובעת כתוצאה מחוסר ברזל.

סימנים נוספים לחוסר ברזל עם או בלי אנמיה כוללים: חיוורון וקשיים בריכוז, נשירת שיער, ציפורניים שבירות ועוד. למידע נוסף על הסימנים והתסמינים של חוסר בברזל עייני בדפדפן הסימפטומים שלנו.

יכול להיות שיש לי חוסר ברזל,
מה אני יכולה לעשות?

המחזור החודשי הוא חלק בלתי נפרד מחייך, כך שאולי לא תחשבי שיש צורך לדבר עליו עם הרופא.ה שלך. אם המחזור שלך משפיע על חייך, בין אם הדימום כבד ובין אם לא, עלייך לפנות לייעוץ.
בדיקת דם תאפשר לך לדעת אם את סובלת מחוסר ברזל ואנמיה. תזונה בריאה ומאוזנת יכולה לעזור לך לשמור על מאגרי הברזל ברמה תקינה.

זה הזמן להקים משפחה

ההחלטה להקים משפחה היא רגע גדול לזוג, וייתכן שחשבת על זה כבר זמן-מה. זה הזמן להכין את עצמך פיזית ורגשית לשינויים שהתינוק יביא, ובכך להבטיח לך ולתינוק שלך את ההתחלה הטובה ביותר.

מדוע הברזל חשוב במיוחד עכשיו?

ברזל הכרחי לשמירה על הבריאות שלך. אבל אם את חושבת להיכנס להיריון, כמות הברזל בגופך הופכת לחיונית לך ולתינוקך.

01

היריון מוצלח דורש הרבה ברזל - לצמיחת השליה, לתינוק בריא, וכדי להגן עלייך מפני אובדן דם במהלך הלידה

02

חוסר ברזל הינו שכיח במיוחד אצל נשים וילדים

03

חוסר בברזל פירושו שאין מספיק ברזל כדי לענות על צורכי גופך

04

מחסור בברזל יכול להוביל לאנמיה: זהו מצב שבו אינך יכולה לייצר את מספר כדוריות הדם האדומות הדרושות לך כדי לשאת חמצן לכל חלקי גופך

05

מחסור בברזל לפני שנכנסת להיריון יכול להשפיע על הגדילה של התינוק שלך, כלומר סביר יותר שמשקל הלידה של תינוקך יהיה נמוך יותר

06

אנמיה מחוסר ברזל בתחילת ההיריון עלולה להגדיל את הסיכון ללידה מוקדמת

האם חסר לך ברזל?

נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר לחוסר ברזל לעומת גברים, וזאת בגלל הדם שהן מאבדות במהלך המחזור.
חלק מהסימנים לחוסר בברזל כוללים קוצר נשימה, מראה חיוור או תשישות.
כדי לבדוק סימנים לכך שיש לך רמות ברזל נמוכות, השתמשי בדפדפן הסימפטומים.
אם את חושבת שאת סובלת מתשישות או מרמות ברזל נמוכות, חשוב שתדברי עם הרופא.ה שלך (אל תשכחי לציין שאת מעוניינת להיכנס להיריון)

ל-9 מתוך 10 נשים יש חוסר בברזל הנדרש להן במהלך ההיריון, לאחר הלידה ולתינוקן.
ייתכן שאת אחת מהן

עד 4 מתוך 10 נשים מתחילות את ההיריון עם מאגרי ברזל נמוכים
מרבית הנשים נוטלות תוספי ברזל במהלך ההיריון, אחרת הן עלולות לסבול מחוסר ברזל, מצב שעלול להחמיר עם הזמן עד כדי אנמיה מחוסר ברזל. רמת הסיכון לכך עולה בכל טרימסטר.

הסיכון לחוסר ברזל במהלך היריון

חוסר ברזל בהריון שכיח הרבה יותר ממה שאת חושבת. רמות תקינות של ברזל חשובות לבריאותך ולבריאות תינוקך.
באמצעות ביצוע בדיקת דם פשוטה והתייעצות עם הרופא.ה תוכלי לדעת אם את בסיכון.

מאגרי ברזל נמוכים

במהלך ההיריון ואחרי הלידה, תזדקקי להרבה יותר ברזל, אך ייתכן שמאגרי הברזל שלך אינם מספיקים.
הברזל חשוב מאי פעם במהלך היריון.
ככל שההיריון יתקדם, תזדקקי ליותר ברזל לצמיחת תינוקך ולהכנת גופך לקראת הגעתו הקרובה.

הכירי את הסיכון שלך

את עלולה להיות בסיכון לחוסר בברזל עם או בלי אנמיה במהלך ההיריון ואם היו לך רמות ברזל נמוכות לפני תחילת ההיריון, באם עברת הריון קודם לאחרונה או אם את בהיריון מרובה עוברים (תאומים או יותר).

רמות ברזל נמוכות עלולות לגרום:

דברי עם הרופא.ה שלך אם את חושבת שאת נמצאת בסיכון, על מנת שיוכל לסייע לך בניהול רמות הברזל שלך

איך לשמור על רמות הברזל?

מזונות המכילים ברזל

אכילת מזונות שמכילים ברזל כמו בשר אדום או מקורות צמחיים כמו עדשים, שעועית ותרד

ויטמין C

מזון ומשקאות עתירי ויטמין C דוגמת מיץ תפוזים או עגבניות יסייעו לגופך לספוג יותר ברזל

טיפול בברזל

אם התזונה לבדה אינה מספיקה, היוועצי ברופא.ה שלך לגבי טיפול: ברזל או עירוי ברזל

1 נשים עם חוסר ברזל שבוע אחד לאחר לידה תקינה 2 נשים נכנסות להיריון ללא ברזל בכמות מספקת 3 נשים לא מקבלות מספיק ברזל במהלך ההיריון

ברזל לאימהות חדשות

הלידה והימים הראשונים
תקופת ההיריון, כידוע, דורשת מהאם לעתיד שינויים בהרגלי התזונה. זאת במטרה לספק לעובָּר ולגופה שלה את כל אבני הבניין החשובות להתפתחות תקינה. אחת ההמלצות המוכָּרות ביותר לנשים בהיריון נוגעת לצריכה מוגברת של ברזל - פי שניים מהכמות הרגילה המומלצת לאישה שאינה הרה. אך מה קורה לאחר הלידה? האם גם אז חשוב לשמור על צריכה גבוהה יחסית של ברזל?

ברזל ולידה רגילה
למרות שאיבוד דם חמור במהלך הלידה הינו נדיר (5-6% מהנשים) והטיפול בו קורה בבית חולים, השכיחות של חוסר ברזל לאחר הלידה נפוצה מאוד

מצבי חוסר ברזל או אנמיה מחוסר ברזל לאחר לידה שכיחים למדי.
רבע מהנשים אשר אינן נוטלות תוסף ברזל סובלות מחוסר ברזל כשבוע לאחר לידה תקינה.

אם סבלת מחוסר ברזל במהלך ההיריון, סביר להניח שגם לאחר הלידה רמות הברזל שלך עדיין יהיו נמוכות. גורמים נוספים שיעלו את הסיכון לחוסר ברזל עם או בלי אנמיה לאחר הלידה:

אם כבר ילדת פעמים מספר

אם עברת ניתוח קיסרי (מתוך רצון או כחירום)

אם ילדת בלידת מלקחיים או לידת ואקום

אם איבדת דם רב במהלך הלידה או מיד לאחר הלידה

אם התינוק נולד טרם הזמן או מאוחר מאוד

אם ילדת תאומים

אם היית במשקל עודף או עם השמנת יתר לפני כניסתך להיריון

מדוע הברזל עדיין חשוב?

ההתאוששות מהלידה והטיפול בתינוק שזה עתה נולד יכולים להיות קשים. לא משנה כמה התינוק נפלא, בימים/בחודשים הראשונים, יש לאמהות נטייה לשכוח לטפל גם בעצמן. על מנת להתמודד עם הדרישות של תינוקך שזה עתה נולד, הגוף שלך זקוק לכל עזרה שיוכל לקבל - כולל גם ברזל. הברזל חשוב לגופך לאורך כל החיים, אבל לאחר לידה אנמיה מחוסר ברזל יכולה להקשות על האינטראקציה ועל הקשר שלך עם תינוקך.

מה את יכולה לעשות?
אם את חושבת שאת סובלת מחוסר ברזל, הדבר הראשון שעלייך לעשות הוא להתייעץ עם הרופא.ה ולבדוק את רמות הברזל שלך באמצעות בדיקת דם. זכרי לציין בפני הרופא.ה כל קושי שהיה לך במהלך הלידה, ואת כמות הדם שאיבדת מהרגע שחזרת לביתך.
איבוד דם הוא תהליך טבעי ונורמלי בתקופה שלאחר הלידה, אבל צריך לשים לב לכמות הדם ולמשך הזמן של הדימומים. אם את חשה מצוקה, אם את מותשת או שנתקלת בבעיות לשמור על תינוקך, אל תחששי לומר זאת. ככל שחוסר הברזל יאובחן מהר יותר, כך הטיפול בו יוכל להתחיל מהר יותר. אם קיבלת טבליות ברזל במהלך ההיריון אך היה לך קשה ליטול אותן עקב תופעות לוואי, זכרי לציין זאת בפני הרופא.ה.

ניתוח קיסרי וברזל

אובדן דם משמעותי לאחר הלידה מוכר מבחינה רפואית כדימום לאחר לידה. אם עברת ניתוח קיסרי בגלל סיבוכי שליה, סביר שתאבדי יותר דם מאשר בניתוח ללא סיבוכים. אך מאחר שתדעי זאת מבעוד מועד, תוכלי לוודא שרמות הברזל שלך מספיקות לצרכייך. חוסר בברזל או אנמיה מחוסר ברזל בימים הראשונים שלך עם התינוק, עלולים לגרום לך לחוות עייפות ותסמינים של דיכאון, ולהשפיע גם על מידת הקשר שלך עם התינוק.

ההבדל בין תשישות לעייפות יומיומית
נכון שלעתים תחושי במהלך ההיריון עייפות רבה, אבל חשוב להכיר בהבדל. אבל העייפות הזאת שונה. תחושה של תשישות פיזית ונפשית יום אחרי יום קשורה לחוסר ברזל ואנמיה של חוסר בברזל

חוסר ברזל לאחר הלידה

גם לאחר לידת תינוקך, חשוב שתמשיכי לדאוג לתזונה שלך, לרווחתך ולרווחת תינוקך. אנמיה של חוסר בברזל לאחר לידת תינוקך עלולה:

עייפות ותשישות

אחד מנושאי השיחה המרכזיים של הורים טריים הוא ‘כמה זמן ישנת?’ ידוע שהטיפול בתינוק ימנע ממך שעות שינה. יחד עם זאת, תשישות קיצונית, מעבר לעייפות הרגילה של הורה טרי, היא סימן לכך שיש לך חוסר בברזל.