חוסר ברזל בילדים

25% מאוכלוסית הילדים בעולם בגילאי 5-15 סובלים מאנמיה

ארגון הבריאות העולמי מעריך כי ברחבי העולם כ-42% מהילדים עד גיל 5 סובלים מאנמיה
הסיבה העיקרית לאנמיה היא חוסר בברזל

אם סבלת מחוסר ברזל במהלך הטרימסטר האחרון להריון, כדאי להתייעץ עם רופא.ה על מנת למצוא תוסף ברזל אשר יכול להתאים לך, במיוחד אם את מניקה

ברזל לילדים בריאים

במהלך ההיריון סיפקת לתינוקך כל מה שהוא צריך - מקום חם ונוח לגדול בו, והזנה בכל פעם שנדרש. הברזל היה חיוני לך ולתינוקך אז, והוא ממשיך להיות חיוני להתפתחותו הבריאה של תינוקך כעת.

ברזל ל-6 החודשים הראשונים
במהלך הטרימסטר האחרון של הריונך התינוק אוגר הרבה ברזל שבו יוכל להשתמש לאחר לידתו.
מאגרים אלו חיוניים מאחר שאין בהכרח מספיק ברזל בחלב האם, והמעי של תינוקך עדיין אינו מסוגל לספוג ברזל מהמזון.
אחרי כארבעה חודשים מהלידה, מאגרי הברזל מתחילים להידלדל, במקביל לתקופה של גדילה והתפתחות מואצת שבה צריכת הברזל היומית עולה. הברזל חשוב מאוד להתפתחות תקינה של התינוק, ולכן ממליץ משרד הבריאות לתת טיפות ברזל לתינוק החל מגיל ארבעה חודשים ועד גיל שנה וחצי.
אם תינוקך נולד טרם זמנו, סביר שהזמן לצבירת מאגרי הברזל לא הספיק לו, ולכן מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים בנוגע לתיסוף ברזל כבר בגיל חודשיים - במקרה של תינוק שנולד פג.

הברזל חיוני להתפתחות המוח של התינוק ויש לו תפקיד חשוב בתהליכי זיכרון ולמידה

הידעת? צריכת ברזל בתינוקות גבוהה יותר מזו של מבוגרים

אם תינוקך נולד לאחר היריון מלא ואת מניקה, מומלץ בגיל 4 חודשים להתחיל לתסף ברזל במינון של 1 מ”ג לכל ק”ג משקל גוף בכל יום, עד לתקופה שבה התינוק מסוגל לאכול מזונות עתירי ברזל.
בשר מכיל כמות מצוינת של ברזל ונחשב גם למקור מצוין לוויטמינים ולאבץ. מחקר באנגליה מצא אצל ילדים שצרכו בשר התפתחות ומיומנות גופנית גבוהה יותר לעומת ילדים שלא צרכו בשר. אז כמה צריך לצרוך ביום?
בגיל 6 עד 12 חודשים - 11 מ"ג | בגיל שנה עד שלוש שנים - 7 מ"ג | אישה לא בהיריון - 18 מ"ג (בגלל דימום וסתי) | גבר - 8 מ"ג

אנמיה מחוסר ברזל במדינות מפותחות:

16%

תינוקות מתחת לגיל שנה

25%

ילדים בגיל 5-1

6%

ילדים בגיל 14-5

ברזל חשוב ללמידה ולהתנהגות

בחודשים הראשונים לחייו ועד לגיל שנתיים התינוק מתפתח במהירות. אחד האיברים החשובים שמתפתח במהירות גבוהה בתקופה זו הוא מוחו של התינוק. כל כך מהר, שהוא מכפיל את עצמו בשנה הראשונה, ומגיע כמעט לגודלו של מוח מבוגר עד גיל שנתיים.
חוסר ברזל בתקופה שבה המוח גדל ומתפתח, יכול להשפיע על תחומים רבים בהתפתחות ילדך, כולל תיאום יד-עין, כישורים חברתיים ורגשיים ו-IQ. רמת ברזל נמוכה יכולה גם להשפיע על המהירות שבה התינוק ילמד לזהות את הפנים שלך או את קולך.
ניתן לתקן חלק מההשפעות של מחסור בברזל על ידי החזרת רמות הברזל של ילדך לנורמה. עם זאת, חלק מההשפעות עלולות להיות ארוכות טווח .

ברזל בשנים הראשונות

אף שהשינויים אינם מהירים כמו בשנתו הראשונה, ילדך עדיין לומד וצומח בקצב מרשים. ילדים צעירים אינם אוכלים כמויות גדולות, ולכן מה שהם אוכלים חייב להיות עשיר בחומרים מזינים, כולל ברזל.

כמה ברזל הם באמת צריכים?

כמות הברזל שילדך צריך משתנה בהתאם לדרישות הגוף בתקופות הגדילה וההתפתחות.
חשוב לציין שהברזל חשוב גם בשביל מערכת חיסונית בריאה. כאשר ילדך הולך לגן ונחשף יותר למחלות, חשוב שיפתח מערכת חיסון חזקה ויוכל להילחם ולהדוף כמה שיותר חיידקים.

מה כדאי לעשות?

לוודא שילדכם אוכל מגוון של מזונות העשירים בחומרים מזינים ספציפיים כגון ברזל.
אם אתם מודאגים מהתזונה של ילדכם עליכם לקבוע תור לרופא.ה. בדיקת דם פשוטה יכולה לבדוק את רמות הברזל של הילד, ולאפשר את טיפול הרופא.ה אם הן נמוכות. חשוב לזכור, ברזל נחוץ לבריאות הגופנית והנפשית, לכן אם יש חשש שילדכם סובל מרמות נמוכות של ברזל עליכם לדבר עם הרופא.ה המטפל.