חוסר ברזל בבני נוער

ברזל במתבגרים

לפני שהבנתם איך זה קרה, התינוק שלכם הפך מפעוט חמוד לנער הורמונלי. שינויים במצב הרוח הם בין השאר תוצאה של שינוי מהיר בגופם של מתבגרים. צמיחה מהירה, פעילות גופנית וספורט, התחלת המחזור אצל נערות ולקיחת השליטה על סוג התזונה שלהם (צמחונות/דיאטה) יכולים להגביר את הסיכון לרמות ברזל נמוכות.

כל שלב בחיי ילדכם מצטיין בהנאות שונות ובאתגרים אחרים. שנות העשרה מתאפיינות בשינויים רבים - כאשר המוח והגוף של ילדיכם מתכוננים לבגרות.
נערים וגם נערות חווים צמיחה מואצת, אך בנות צריכות להתמודד גם עם תחילת המחזור. מודעות גוברת לדימוי הגוף יכולה להוביל לחרדה, לדיאטה או לפעילות גופנית מוגברת. כל הצמיחה והשינויים האלה מצריכים ברזל בכמות שתאפשר להתפתח וללמוד ביעילות.
עבור ילדים ובני נוער, לא קיים פרוטוקול רשמי לביצוע סקר ברזל תקופתי, לכן האחריות מוטלת על ההורים: להיות קשובים לסימנים שעשויים להצביע על חוסר ברזל ואנמיה, לוודא שהילד מקבל תזונה מגוונת ומאוזנת, ואם יש חשש - ולו הקל ביותר - לפנות לרופא.ה לביצוע בדיקות דם פשוטות, מעקב וטיפול בעת הצורך.

נערות צריכות יותר ברזל

בנות מתחילות לאבד ברזל באופן קבוע עם קבלת המחזור. כמות הדם שאבדה במהלך הווסת משתנה ואישית, היא הגורם העיקרי לכמות הברזל שהבת שלכם צריכה. כאשר גופם משתנה, בני נוער מפתחים מודעות גוברת לדימוי הגוף. יחד עם זאת הם מתחילים להיות בעלי שליטה רבה יותר על התזונה שלהם ועל כמות הפעילות הגופנית שהם עושים. דיאטה בזמן זה של צורך מוגבר בברזל יכולה להשפיע רבות על מאגרי הברזל שלהם.

לנערות שמנסות לרדת במשקל יש סיכון גבוה פי 3 לחלות ולפתח אנמיה של חוסר בברזל

ברזל בנערים מתבגרים

אתם אולי חושבים שלא צריך לדאוג לגבי הבן המתבגר שלכם כשהוא מרוקן את המקרר, אבל מה שהוא אוכל חשוב כדי לתמוך בו בתקופות הגדילה. לא מדובר רק בקצב שבו הבגדים כבר לא מתאימים לו, אלא גם בהגדלת כמות הדם הזורמת בגוף. גם לבנים קיים לחץ להתאים לאידיאל פיזי, לכן שימו לב: אם הבן שלכם התחיל לעשות דיאטה, ייתכן שהוא לא יקבל את הברזל הדרוש לו.
כיום השכיחות של השמנת יתר גבוהה יותר מבעבר גם אצל ילדים ובני נוער. כמות המזון הגדולה יותר שאוכלים ילדים הסובלים מהשמנת יתר, אינה מגינה עליהם מפני מחסור בברזל.

למעשה, לבני נוער שסובלים מעודף משקל יש סיכון גבוה פי שניים לחסר בברזל לעומת אלה שמשקלם תקין

חוסר ברזל ועודף משקל בבני נוער
בנות עם עודף משקל נמצאות בסיכון יתר לחוסר ברזל, מכיוון שהן נוטות לגדול מהר יותר ולהתבגר מוקדם יותר מבנות במשקל רגיל. מצב זה מקשה עליהן להשיג מספיק ברזל כדי לענות על צורכי גופן.


וכשעושים דיאטה? בני נוער אוהבים להרגיש בשליטה, כולל על מה שהם אוכלים. בין אם הם מנסים לרדת במשקל, מתמלאים בג’אנק פוד או מקבלים החלטה לגבי אורח החיים שלהם, כל אחת מהבחירות בדיאטה יכולה להשפיע על השאלה אם בני הנוער מקבלים את הברזל שהם צריכים.


אז איך כן צורכים ברזל? בשר הוא מקור חשוב לברזל. צמחונים וטבעוניים צריכים לוודא שיקבלו מספיק ברזל ממקורות שאינם מן החי. עם זאת, ברזל ממקורות צמחיים אינו נספג בקלות כמו ברזל ממקורות מן החי, לכן חשוב לאכול מגוון מזונות עשירים בברזל בשילוב עם מזונות שמסייעים לספיגתו.

חוסר בברזל והפרעות קשב וריכוז

חוסר ברזל הוכח במחקרים רבים כבעל השפעה משמעותית על הפרעות קשב וריכוז ויכולות לימודיות אחרות. לברזל תפקיד חשוב בתהליכים תאיים ופיזיולוגים בגוף כגון נשיאת חמצן וייצור אנרגיה. הברזל קריטי בין היתר לתהליך הייצור של דופמין המשתתף בתהליכים עצביים חשובים. לכן תפקוד לא תקין של דופמין, בשל חסר בברזל עלול לפגוע ביכולת לבצע פעולות שדורשות ארגון, קשב וריכוז.
ילדים ובני נוער בגיל בית ספר, נדרשים ללמידה יומיומית ממושכת, לכן חשוב לוודא שיקבלו את כל אבני הבניין הנדרשות להם על מנת למלא משימות אלה.

דילוג לתוכןמפת אתר